Kolejny zakład Nexteer w Tychach

opublikowano: kwi 18, 2016, kategoria: Strefa inwestora

Zakłady globalnej firmy Nexteer Automotive produkują układy kierownicze ze wspomaganiem hydraulicznym i elektrycznym, kolumny kierownicze oraz produkty do układów jezdnych dla BMW, GM, Fiata, Forda, Toyoty, Chryslera, PSA Peugeota, Citroena oraz producentów z Indii, Chin i Ameryki Południowej.

Pierwsza fabryka firmy w Europie powstała w Tychach w 1997 r., następna w 2006 r. w Gliwicach. Zakłady te zatrudniają łącznie prawie 1,5 tys. osób i  rocznie produkują niemal 3 mln. kolumn i układów kierowniczych.

Nowa, trzecia już polska fabryka, na terenie której znajdzie się Centrum Techniczne, pozwoli na zwiększenie produkcji elektrycznych układów kierowniczych w najbliższych latach. Zakład powstał obok istniejącego już zakładu Nexteer w Tychach za blisko 70 mln zł. W ciągu kolejnych pięciu planowane jest znaczące zwiększenie nakładów - powstaną nowe linie produkcyjne, a w Centrum Technicznym nowe urządzenia testowe.

Europejskie Centrum Techniczne koncernu, gdzie będą prowadzone prace badawcze-rozwojowe, rozpocznie działalność w 2016 roku. Inżynierowie będą pracować nad najnowszymi typami systemów sterowania pojazdów. Firma zatrudni w Centrum początkowo 50 inżynierów (nabór już się rozpoczął), którzy będą wymyślać i testować rozwiązania m.in. dla samoprowadzących się aut, a następnie zatrudnienie znajdzie tu do 2017 r. kolejne sto osób. Będzie to elita skupiająca najlepszych specjalistów, którzy będą decydować o kształcie najbardziej innowacyjnych rozwiązań na świecie. Dostęp do  doskonałych specjalistów w regionie, bliskie położenie bardzo dobrych uczelni technicznych oraz dobre warunki do inwestycji ze strony lokalnych władz oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej” były decydującymi czynnikami dla podjęcia inwestycji.

 

Źródło: forsal.pl, 13 kwietnia 2016