Brembo, PGB Polska i Shelf31 zainwestują w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

opublikowano: kwi 28, 2016, kategoria: Strefa inwestora

Na terenie KSSE w Dąbrowie Górniczej, Zabrzu i Żorach powstaną nowe zakłady Brembo, PGB Polska i Shelf31. Firmy zainwestują łącznie 195 mln zł i zatrudnią w sumie 340 nowych pracowników.

 

Brembo w Dąbrowie Górniczej zrealizuje do 2019 r. kolejną inwestycję na terenach KSSE w Dabrowie Górniczej  o wartości 160 mln złotych, dzięki której powstanie 35 nowych miejsc pracy. Spółka zajmuje się projektowaniem, rozwijaniem i produkcją systemów hamulcowych i na terenach Podstrefy Sosnowiecko-Dąbrowskiej jest od 2003 roku, gdzie oprócz zakładu produkcyjnego działa również dział badawczo-rozwojowy. Wartość inwestycji zrealizowanych dotychczas przez Brembo w Dąbrowie Górniczej to ponad 700 mln złotych, a obecne zatrudnienie to ponad 1100 osób.

Koreańskie przedsiębiorstwo Shelf31 będzie w Żorach produkować elementy siedzeń samochodowych – zagłówki, mechanizmy regulacyjne zagłówków oraz podłokietniki. Deklarowana wartość inwestycji, zgodnie z którą zakład ma być uruchomiony do końca 2017 r., to 25 mln złotych, a nowych miejsc pracy powstanie co najmniej 300.

10 mln złotych w KSSE zainwestuje w Zabrzu spółka PGB Polska, belgijski z branży budowlanej - producent nylonowych zamocowań wykorzystywanych przy ociepleniach budynków. Zakład ma rozpocząć działalność najpóźniej w 2019 r. i utworzyć pięć nowych etatów.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna od lat jest liderem wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych. W tym roku obchodzi 20-lecie istnienia. Dotychczas działało tam ponad 250 firm, które zrealizowały lub są w trakcie realizacji swoich inwestycji na łączną kwotę ponad  23 miliardy złotych i dają zatrudnienie ponad 56 tysiącom osób. Największą inwestycją w KSSE jest fabryka samochodów Opel koncernu General Motors.

Strefa zajmuje ponad 2 tys. hektarów, na obszarze 42 gmin w województwach śląskim, opolskim i małopolskim, w większości położonych w pobliżu międzynarodowych korytarzy transportowych: wschód-zachód (Lwów-Wrocław-Berlin) i północ-południe (Gdańsk-Cieszyn-Bratysława) oraz węzła autostrad A1 i A4.

 

Źródło: onet.pl, 27.04.20172016; portalsamorzadowy.pl, 27.04.2016