GRUNT NA MEDAL - I etap rozstrzygnięty

opublikowano: cze 13, 2016, kategoria: Strefa inwestora

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, we współpracy z Marszałkami Województw oraz Regionalnymi Centami Obsługi Inwestora, zakończyła pierwszy etap VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Grunt na Medal” 2016 promującego tereny kompleksowo przygotowane pod inwestycje produkcyjne. Konkurs jest organizowany pod patronatem Wicepremiera, Ministra Rozwoju Pana Mateusza Morawieckiego oraz Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej.

 

W tegorocznej, już siódmej edycji konkursu największą aktywnością wykazały się samorządy z Wielkopolski, łódzkiego, śląskiego i dolnośląskiego. Lider zestawienia - województwo wielkopolskie - przystąpiło do rywalizacji, typując aż 31 terenów. Kolejne województwa z największą liczbą zgłoszeń to: śląskie (25 gruntów) oraz łódzkie (21 gruntów).

Spośród wszystkich nadesłanych na konkurs zgłoszeń 45% przeszło do kolejnego etapu postępowania i w wakacje zostaną poddane kompleksowemu audytowi, w tym wizytacji terenów przez ekspertów PAIiIZ.

Wśród zadań konkursowych, jakie postawiono przed samorządami w drugim etapie, jest krótka prezentacja terenu walczącego o tytuł „Gruntu na Medal”. Konkurs zakończy się wyborem najlepszych terenów inwestycyjnych w każdym województwie i oficjalnym ogłoszeniem zwycięzców podczas uroczystej gali, która odbędzie się na przełomie października i listopada 2016 roku.

Z terenu województwa śląskiego, do następnego etapu konkursu, pracownicy PAIiIZ wytypowali następujące tereny:

1. Piekary Śląskie, ul. Karola Miarki 5,62 ha

2. Racibórz, ul. 1 Maja 9,4 ha

3. Zabrze, ul. Borsiga/Isaaca 10,98 ha

4. Zawiercie, Strefa Aktywności Gospodarczej A 39,97 ha

5. Bytom, ul. Strzelców Bytomskich 25 ha

6. Dąbrowa Górnicza, Tucznawa 13,31 ha

 

Organizowany, co dwa lata, od 2005 roku przez PAIiIZ, Marszałków Województw oraz Regionalne Centra Obsługi Inwestora (COI) pod rządowym patronatem konkurs „Grunt na Medal”, prowadzony jest równolegle w 16 polskich województwach. Jego zadaniem jest wyłonienie w każdym województwie najlepszego, niezabudowanego terenu inwestycyjnego (tzw. greenfield), o powierzchni co najmniej 2 hektarów, przeznaczonego pod inwestycje przemysłowe.