Przemysł 4.0 - konferencja poświęcona transformacji cyfrowej w przemyśle
13 września 2017 roku w Katowicach odbyła się konferencja poświęcona zmianom na rynku pracy jakie zachodzą w przemyśle województwa śląskiego w świetle IV rewolucji przemysłowej 4.0 zorganizowana przez Brytyjsko-Polską Izbę Handlową wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego.
Celem konferencji była prezentacja najnowszych wyzwań z zakresu automatyzacji i robotyzacji z jakimi mierzą się firmy województwa oraz stworzenie pola dialogu pomiędzy nimi oraz instytucjami otoczenia biznesu i uczelniami.
Przewiduje się, że nowe technologie, takie jak nauka komputerowa, internet rzeczy i rozproszona księga (Blockchain) zautomatyzują pracę w księgowości, łańcuchach dostaw i utrzymaniu wszelkich form rejestrów. Procesy cyfryzacji łańcuchów wartości, produktów, usług oraz modeli biznesowych dotyczą przedsiębiorstw, ich pracowników, klientów i dostawców.
Na konferencji omawiano przykłady firm światowych oraz polskich. Określono dwie główne przeszkody w implementacji nowoczesnych rozwiązań: finanse i infrastruktura. Zaprezentowano również studium dotyczące praktycznych aspektów wdrożenia i zastosowania koncepcji Przemysłu 4.0 w firmie.
Przedstawiono procesy nowoczesnego kształcenia i badań naukowych podejmowane na śląskich uczelniach w odpowiedzi na potrzeby Przemysłu 4.0. oraz koncepcję powstania studiów dualnych w województwie, jak również mówiono m.in. o powołaniu nowych kierunków studiów kształcących pracowników zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami i podejmowaniu szkoleń podnoszących kompetencje pracownicze.
Zaprezentowano także sytuację na śląskim rynku pracy oraz kwalifikacje i umiejętności wymagane obecnie od kandydatów na pracowników w świetle rewolucji przemysłowej 4.0. Najbardziej poszukiwanymi kandydatami są absolwenci kierunków technicznych, inżynierowie i specjaliści komputerowi z kilkuletnim doświadczeniem potrafiący pracować w grupie, sprawnie się komunikować, podejmować ryzyko i decyzje oraz odznaczający się wysokim poziomem inteligencji emocjonalnej i empatii.
Mówiono ponadto o istnieniu projektu ustawy o fundacji zarządzającej Polską Platformą Przemysłu 4.0 (nazwa wstępna), która będzie sprawować pieczę nad Centrami Kompetencji Przemysłu 4.0 w różnych regionach Polski.