Fujitsu w Katowicach zatrudni 200 osób
Fujitsu jest wielką międzynarodową korporacją zajmującą się technologiami informatycznymi i telekomunikacyjnymi, która działa w ponad 100 krajach i zatrudnia ponad 150 tys. osób.
Firma zdecydowała się otworzyć oddział w Katowicach, gdzie na początek zatrudni 200 pracowników. Będzie to kolejna lokalizacja japońskiego koncernu w Polsce, który do tej pory mieścił się jedynie w Łodzi, gdzie prowadzi jeden z ośmiu tzw. Global Delivery Centers. GDC są to działające 24 godziny na dobę jednostki, które dostarczają cyfrowych usług swoim klientom na całym świecie i obsługują łącznie 1,2 miliona końcowych użytkowników.
Fujitsu zamierza zatrudnić w Katowicach około 200 specjalistów - tj. programistów, informatyków, administratorów, inżynierów IT oraz osoby ze znajomością języków i obsługi klienta - w czterech obszarach: Research & Development and Business Application Services, Remote Infrastructure Management, Service Desk i Service Management.
Fujitsu zapowiedziało stworzenie katowickiej siedziby w KTW jako największy najemca pierwszego budynku w kompleksie biurowym.
O wyborze miejsca zdecydował fakt, że województwo śląskie skupia specjalistów w branży oraz firmy IT, co pozwoli firmie na rozwój. Katowice natomiast, zarówno w ujęciu metropolitalnym, jak i jako oferta komercyjna, są silną marką na mapie inwestycyjnej.
Katowice znajdują się na piątej pozycji na mapie Polski, jeśli chodzi o biznes z sektora nowoczesnych usług. Z danych ABSL – organizacji zrzeszającej firmy należące do tego sektora – wynika, że pod koniec 2017 r. w Katowicach pracowało dla tej branży 20 tys. osób. W ostatnim raporcie dotyczącym Katowic organizacja zauważa, że to zaledwie 2,7 proc. osób w wieku produkcyjnym, co jest jednym z najniższych współczynników w kraju, świadczącym o wciąż dużym potencjale miasta.
W aglomeracji działają 92 podmioty z branży nowoczesnych usług dla biznesu (66 to firmy zagraniczne, reszta to kapitał polski). Najważniejszą kategorią usług świadczonych w katowickich centrach jest IT. Firmy informatyczne generują ponad połowę zatrudnienia we wszystkich centrach. i występują w portfolio usług ponad trzech czwartych rynkowych graczy w Katowicach. Programowanie występuje w mieście jako jedna z trzech najbardziej poszukiwanych przez pracodawców umiejętności na rynku pracy, a pozostałe dwie to zdolności językowe i kompetencje miękkie.
Katowice mogą się również pochwalić dostępnością nowoczesnych powierzchni biurowych. Aż 41 proc. nowoczesnej powierzchni biurowej najwyższej klasy zajęte jest w mieście przez firmy sektora usług dla biznesu. Katowice dysponują obecnie 460 tys. m kw. biur (zasób ten wzrósł w ciągu ostatnich pięciu lat aż o 70 %) i są piątym co do wielkości rynkiem biurowym w Polsce (po Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście). W budowie jest kolejnych 30 tys. m kw. Czynsze transakcyjne w Katowicach znajdują się pośrodku stawek płaconych w innych dużych miastach w Polsce. Najdroższy jest Wrocław, gdzie za metr nowoczesnego biura trzeba zapłacić co najmniej 14 euro, natomiast w Katowicach ceny zaczynają się od 12 euro.
Według badań ABSL firmy działające w Katowicach najwyżej oceniają dostępność komunikacyjną miasta, a zaraz za nią komunikację miejską, następnie współpracę z lokalnymi władzami, a niższe punkty przyznają za współpracę z uczelniami i dostępność wykwalifikowanej kadry.
Źródło: katowice.wyborcza.pl; 11.03.2018 r.