Program "Młody Przedsiębiorca" w Katowicach

opublikowano: wrz 24, 2018, kategoria: PL

KATOWICE MIASTEM PRZYJAZNYM MŁODEMU BIZNESOWI - PROGRAM MŁODY PRZEDSIĘBIORCA RUSZYŁ PO RAZ PIĄTY.

Wiedza, networking i mentoring – to niezmienne trzy filary Programu Młody Przedsiębiorca w Katowicach, którego jubileuszowa piąta edycja właśnie ruszyła. W ramach tegorocznej odsłony odbędzie się 5 śniadań biznesowych oraz program mentoringowy z udziałem 6 doświadczonych praktyków biznesu. Wsparcie otrzymają właściciele firm prowadzonych w formie jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek, którzy prowadzą biznes nie dłużej niż trzy lata i mają nie więcej niż 35 lat. Program, którego organizatorem jest Forum Młodych Przedsiębiorców Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, po raz trzeci współorganizuje Miasto Katowice.

- Wspieranie sektora MŚP przez samorządy to jeden z podstawowych filarów, na których opiera się rozwój lokalnej przedsiębiorczości. Aby miasto rozwijało się w sposób zrównoważony, powinno przyciągać nie tylko duże inwestycje, ale także wspierać mniejsze firmy lokalne, często dopiero co powstające. Ważne jest budowanie przedsiębiorczych postaw wśród młodych ludzi oraz wspieranie ich rozwoju na wczesnym etapie ich kariery – mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.

Poranny networking w kameralnej odsłonie

W edycji 2018 przewidziano pięć Śniadań Młodych Przedsiębiorców - spotkań o charakterze networkingowym. Ich celem jest przede wszystkim nawiązanie cennych kontaktów biznesowych pomiędzy uczestnikami, ale także zainspirowanie się i zdobycie użytecznej wiedzy, dzięki krótkim tematycznym wystąpieniom zaproszonych gości, którzy dzielą się swoim doświadczeniem. Pierwsze, wrześniowe, spotkanie, które miało miejsce w kawiarni Spencer Bistro&Cafe  na dachu Filharmonii Śląskiej, zgromadziło rekordową liczbę uczestników. Kolejne Śniadania planowane są na 4 i 24 października, 15 i 29 listopada.

Mentoring – współpraca doświadczonego i młodego biznesu

Od paru lat to właśnie ta część Programu pozwala rozwijać młodym biznesowym talentom ich projekty w szczególny sposób. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia doświadczonych przedsiębiorców. W tym roku w gronie mentorów znaleźli się: Agata Hagno, prezes zarządu DPM Sp. z o.o., Rafael Moucka, inwestor startupowy i przedsiębiorca, Grzegorz Dymek, założyciel Anshar Studios S.A., Piotr Kowalski, założyciel Press To Read i PR Manager JadeZabiore.pl, Grzegorz Kurzyp, general manager QL Max oraz Mateusz Pycia, założyciel Globkurier.pl.

Do bezpłatnego udziału zaproszeni są Młodzi Przedsiębiorcy, którzy mają zarejestrowane firmy w Katowicach bądź w inny sposób prowadzą fizycznie działalność gospodarczą na terenie tego miasta (np. mają sklep, show room, czy też pakiet w coworkingu). Każda osoba poddana mentoringowi odbędzie 4 spotkania, podczas których z wybranym mentorem będzie pracować nad uzgodnionymi tematami. Zagadnienia, wokół których jest budowany mentoring w Programie Młody Przedsiębiorca w Katowicach obejmują: tworzenie zespołu, rozwój produktu, skalowanie biznesu, działania sprzedażowe, czy budowanie marki. Rekrutacja trwa do 24 września br. za pośrednictwem strony mlodyprzedsiebiorca.org.

- Organizujemy program już po raz piąty. W dotychczasowych edycjach (obejmujących szkolenia, śniadania, mentoring) wzięło już udział ponad 1000 młodych przedsiębiorców. Dodając do tego inne nasze inicjatywy skierowane do tej grupy, mamy kilka tysięcy firm i osób zainteresowanych tą tematyką, które spotkały się, wymieniły kontakty czy też zostały przeszkolone. Nasze skoncentrowanie się na tej grupie wynika ze zidentyfikowanych potrzeb młodego biznesu. Pozyskiwanie klientów, a także fachowa wiedza, czy też odpowiednia motywacja są obszarami, w których możemy nieco wesprzeć młody biznes. – zauważa Janusz Dramski, wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach i współtwórca Programu.

Szczegóły dotyczące Programu oraz zapisy znajdują się na stronie http://mlodyprzedsiebiorca.org/ oraz na fanpage’u na Facebooku (facebook.com/przedsiebiorcy).  Współorganizatorem Programu jest Miasto Katowice. Mecenasem Programu jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, a jego Patronami są: YES for Europe i Business Link Katowice.

O PROGRAMIE

Program Młody Przedsiębiorca jest to projektem skierowanym do Młodych Przedsiębiorców do 35. roku życia i prowadzących firmę nie dłużej niż trzy lata. Założeniem Programu jest współpraca środowisk gospodarczych z administracją samorządową na rzecz ludzi młodych i sektora MŚP w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, ze szczególnym uwzględnieniem Młodych Przedsiębiorców. Głównym celem jest dążenie do rozwoju kompetencji przedstawicieli młodego biznesu i integracji tego środowiska w celu ułatwienia przetrwania pierwszych lat prowadzenia własnego biznesu. Od 2014 roku odbyły się już pięć odsłon tej inicjatywy w Katowicach oraz dwie w Dąbrowie Górniczej.

O ORGANIZATORZE:

Forum Młodych Przedsiębiorców Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach jest komisją Rady Izby, która koncentruje się na dążeniu do rozwoju kompetencji Młodych Przedsiębiorców i integracji tego środowiska  w celu ułatwienia przetrwania pierwszych lat prowadzenia własnego biznesu. FMP jest organizatorem Programu Młody Przedsiębiorca oraz innych inicjatyw skierowanych do tej grupy, jak np. Young Entrepreneurs & Startups Summits podczas Europejskich Kongresów MŚP w Katowicach. Swoje działania kieruje także do osób planujących założenie firmy w niedalekiej przyszłości.

Od 2014 roku stanowi wyłączną organizację reprezentującą młodych przedsiębiorców z Polski w European Confederation of Young Entrepreneurs (YES for Europe) z siedzibą w Brukseli. Przygotowuje polską delegację przedsiębiorców na europejskie szczyty młodych przedsiębiorców EYEC organizowane w różnych krajach Unii Europejskiej dwa razy w roku, a także od 2015 roku ma swoich przedstawicieli w unijnej delegacji na globalne szczyty młodych przedsiębiorców G20 YEA Summits (Stambuł 2015, Pekin 2016, Berlin 2017, Buenos Aires 2018). 

tel.kontaktowy: +48 691 949 220